3D skenery majú jednoznačne miesto v priemysle. Posledných pár rokov sa však dostávajú často aj do našich domácností a dávajú mnohým veciam digitálnu podobu. 3D skener je zariadenie, ktoré na základe zosnímaných dát dokáže vytvoriť trojrozmerný digitálny model. Ak by sme chceli 3D skenery rozdeliť, delia sa na kontaktné a bezkontaktné 3D skenery. Bezkontaktné 3D skenery do priestoru vysielajú vlnenie alebo svetlo, ktoré sa od snímaného predmetu odráža a je následne zachýtavané späť v 3D skeneri a na ich základe vytvoria digitálny 3D model.
3D skenovanie má svoje miesto v architektúre pri obnove a rekonštrukcií starých miest alebo predmetov. V budúcnosti si určite svoje miesto nájdu aj v medicíne v protetike alebo ako pomoc pre hendikepovaných ľudí – konkrétne pri reprodukcií nahradzovaných častí ľudského tela. Pomocou 3D skeneru je rovnako veľmi jednoduché porovnať vyrobenú súčiastku v sériovej výrobe s plánom, rovnako v geografií pri tvorbe máp, ale aj v zábavnom priemysle.
Na trhu je veľké množstvo značiek a typov 3D skenerov, od ručných 3D skenerov až po profesionálne 3D skenery. Ak si však netrúfate na 3D skenovanie, radi Vám pomôžeme. Pri 3D skenovaní totiž často vznikajú chyby napríklad v geometrií.
Zákazkové 3D skenovanie v Go3D.sk prebieha v niekoľkých fázach. Zákazkové 3D skenovanie si nájde využitie v rôznych druhoch aplikácií, a to: inšpekčná analýza, reverzné inžinierstvo a 3D tlač a prototyping.. Táto analýza súvisí s automatizáciou výroby a zložitosťou dielov a následnými zlými možnosťami kontroly kvality spracovania. Reverzné inžinierstvo transformuje naskenovaný 3D model výrobku na inžiniersky s následným rezidajnom a znovuvytvorením modelu založenom na existujúcej konštrukcií. 3D skenovanie má svojú významnú rolu aj pri prototypingu a 3D tlači, kde vďaka správne zvolenej kombinácií workflow 3D skenovania a 3D tlače dokáže tento proces znížiť počet konštrukčných iterácií a čas medzi jednotlivými fázami vývoja.