3D tlač je relatívne nová technológia a preto so sebou prináša veľa nových otázok. Ľudia si nie sú istý ako funguje, či je bezpečná alebo čo obnáša. Nedostatok informácii často vedie k tomu veriť nepravdivým informáciám a tak považovať 3D tlač za ťažkopádnu a nebezpečnú. V prípade SLS metódy tlače používanej pre spekanie polyamidu laserom a ostatných plastových prachov, je jedným z najčastejšie diskutovaných a démonizovaných tém práve práca s SLS prachom.
Poďme sa bližšie pozrieť na tento problém a vysvetlime si čo je realita a čo nie.
Mýtus #1 Prach je toxický, nechcem s ním prichádzať do styku.
Jeden z najčastejších omylov je predpoklad, že prášok používaný v SLS tlači je toxický. Tento predpoklad pochádza z inej technológie tlače – veľmi jemné čiastočky, ktoré sa vylučujú pri FDM tlači z nekvalitných a neoverených materiálov, môžu mať neblahé účinky na zdravie – podobne ako cigarety1,2. Toto sa ale nedeje pri spekaní polyamidového prášku, pretože čiastočky tohto prášku sú oveľa väčšie – cez 40 mikrónov (78 mikrónov v priemere), čo spôsobuje, že sa ťažšie dostanú a rozvíria vo vzduchu. Ďalší dôvod tohto mýtu je fakt, že pre manipuláciu s prachom a tlačiarňou odporúčame používať ochranné rukavice, okuliare a masku. Ale nie je to kvôli zdravotnej závadnosti našich produktov – ktoré sú absolútne bezpečné, čo ostatne potvrdzujú aj bezpečnostné certifikáty, ale pretože je to pohodlnejšie. Môžeme to porovnať napríklad s múkou – nie je jedovatá, ale nechcete jej mať plné oči, ústa a nos.
Mýtus #2 Z prachu je hrozný neporiadok, nemám čas ho upratovať.
V podstate je to zčasti pravda, ale nie je to také hrozné ako sa na prvý pohľad môže zdať3. Ako sme vyššie spomenuli múku, môžeme použiť porovnanie s pečením. Keď ide piecť chlieb pekár, používa na to vyhradené miesto, ktoré je uspôsobené na prácu s múkou. Avšak, ak idete piecť doma, robíte tak väčšinou v kuchyni. Po skončení zarábania cesta vyzerá zväčša kuchyňa zaprášená, riady špinavé a takisto aj Vy. Ale nie je to nič čo by sa nedalo očistiť za 30-40 minút. SLS prášky sú na tom podobne. Takže áno, môže pri čistení a práci s práškom vzniknúť trochu neporiadku, musíte očistiť pracovné nástroje – špachtle, kartáče, stôl a ak ste neopatrný povysávať trochu podlahu – tak ako pri pečení.
Mýtus #3 Je potrebný veľký priestor, technológia sa mi nezmestí do kancelárie.
Toto bývala pravda, pred uvedením tlačiarne Sinterit LISA – produkčné/priemyselné tlačiarne boli obrovské, cez celú miestnosť s nutnosťou vlastnej infraštruktúry4 na manipuláciu s prachom. Teraz, vďaka LISE Vám stačí miesto na tlačiareň (rozmery 42x40x60cm), stôl na postprodukčnú prácu a trochu miesta pre automatické sito na osvievanie a refreshovanie prachu. A to je celé.
Mýtus #4 Manipulácia s prachom je komplikovaná a vyžaduje komplexné znalosti a skúsenosti.
Po vytlačení svojich modelov zozbierate zvyšný nespečený prach z tlačového koláča, zbytky v tlačiarni, nasypete do sita a pridáte Fresh prášok v pomere 7/3 – sedem dielov starého a 3 nového a necháte ho zmiešať a prefiltrovať (presný objem prachu Vám odporučí aplikácia Sinterit Studio a aj samotná tlačiareň). To nebolo vôbec ťažké, čo poviete?
Mýtus #5 Manipulácia s prachom je časovo náročná
Znovu – nie je to pravda. Samozrejme, ak by ste prach chceli presievať ručne, trvalo by to o niečo dlhšie a bolo by z toho aj viac neporiadku, a to je presne dôvod prečo sme vytvorili automatické sito. S ním v podstate všetko nasypete dovnútra a stlačíte tlačidlo. Sito nepotrebuje žiadnu kontrolu, takže sa môžete ďalej venovať svojej práci. Po cca 15 minútach je prach refreshnutý, zozbierate ho a môžete tlačiť odznovu.
1 Health study reveals harmful “toxic” effects of 3D printing
2 3D printers have a dirty secret
3 3 Reasons Businesses Choose FDM over SLS
4 Low Cost Selective Laser Sintering: the Innovator’s Dilemma in Powder?